اصولا گرمای تابستان کلافه کننده است و تقریبا همه ما این نوع گرما را حتی برای یک بار هم که شده باشد تجربه کرده ایم؛ به خصوص اگر در شهرهای جنوبی کشور بوده باشیم.

یکی از دلایل بی حال شدن در گرمای شدید از دست رفتن آب بدن است. به عبارتی دهیدراته شدن از یک سو و افزایش دمای بدن از طرف دیگر باعث ایجاد تنش های روانی و عصبی در فرد می شوند.

یکی از انواع وسایل خنک کننده ای که همه آن را می شناسیم پنکه است. پنکه ها اصولا قابل حمل هستند و به راحتی می توانید از آنها در هر مکانی استفاده کنید.

به طور کلی پنکه ها به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می شوند که قصد داریم در این فرصت شما را با نوع جدیدی از پنکه با عنوان پنکه آبی آشنا کنیم. در مقاله دیگری به طور اختصاصی به سایر پنکه ها و همچنین پنکه های صنعتی خواهیم پرداخت.

پنکه های معمولی به اندازه کولرهای آبی یا گازی و اسپیلت خنک کنندگی ندارند و بیشتر هوا را  در محیط جابجا می کنند و چه بسا زمانی که در محیط های بسته و در زمان های طولانی از آن استفاده می کنیم بیشتر از اینکه هوا را خنک کنند باعث دم شدن هوا می شوند و احساس شرجی بودن را به وجود می آورند. اما نوعی دیگر از پنکه ها که به پنکه آبی معروف هستند به عنوان یک وسیله کم هزینه در بین سایر خنک کننده ها جوابگوی نیازهای شما در تابستان های گرم هستند.

▪ ویژگی های پنکه آبی

  • پنکه آبی وسیله ای بسیار کاربردی برای تهویه مطبوع هوا هستند.
  • پنکه آبی با مصرف انرژی پایین باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شوند.
  • به راحتی قابل حمل هستند و در مهمانی ها و محیط های باز می توانید از آنها استفاده کنید.
  • از آنجا که این پنکه آبی دارای خاصیت مه پاشی هستند، می توانند آب از دست رفته بدن تان را جبران کنند.
  • پنکه آبی به خصوص برای افرادی که دچار آلرژی هستند مناسب است؛ چراکه هیچ گونه گرد و غباری را در هوا پراکنده یا جابجا نمی کنند.
  • ظاهر بسیار شیکی دارند و فضای بسیار کمی هم اشغال می کنند.
  • به دلیل اینکه دمای هوا را بین 4 تا 8 درجه کاهش می دهند در مقایسه با کولرهای آبی و گازی بسیار مقرون به صرفه هستند.
  • عدم وجود کانال برای انتقال هوای مرطوب از دیگر مزایایی است که توجه افراد را به خود جلب می کند.

اینها تنها برخی از ویژگی های مثبتپنکه آبی است. در ادامه با انواع آنها بیشتر آشنا می شویم؛ اما قبل از آن ببینیم که اصولا  این پنکه آبی چطور کار می کند و سیستم عمکردی آنها بر چه پایه ای است.

▪ نحوه عملکرد پنکه آبی

نحوه کارکرد پنکه آبی بهره گیری از دینامیک حرارتی و تبخیر برای خنک کردن محیط است. بدین صورت که با ایجاد قطرات ریز آب و تبخیر آنها بر اثر تماس با سطوح گرم تر باعث ایجاد هوای خنک در محیط می شوند. این حالت تقریبا مشابه زمانی است که در یک صبح خیلی زود در هوای مه آلود قرار داشته باشید و نسیم خنک آن را لمس کنید.

میزان رطوبتی که از این طریق ایجاد می شود به اندازه ای نامحسوس است که تنها در صورتی که بسیار به دستگاه نزدیک باشید متوجه آن خواهید شد؛ در غیر اینصورت در فواصل دورتر به سرعت تبخیر شده و اثری از خود به جا نمی گذارد.

همانطور که گفتیم این تکنولوژی بر اساس آب کار می کند. قطره های ریز ایجاد شده توسط دستگاه در هوا پخش شده و طی برخورد با هوای گرم یا شیء گرم تبخیر شده و چون گرمای محیط را برای تبخیر شدن جذب می کند باعث خنک شدن محیط اطرف خود می شود.

▪ انواع پنکه آبی :

 پنکه آبی مه پاش ایستاده

این پنکه با عملکرد شگفت انگیز خود که حالت گریز از مرکز دارد، باعث دفع حشرات از محیط می شود. میزان خنک کنندگی این نوع پنکه ها بین چهار الی هشت درجه است. این میزان خنک کنندگی باعث شده تا این پنکه به عنوان جایگزین مناسبی برای کولرهای آبی و گازی پرهزینه محسوب شود. ظاهر شیک و حمل آسان و عدم وجود کانال برای انتقال هوای مرطوب پنکه آبی موجب شده تا بسیار پرطرفدار باشد.

 پنکه آبی دیواری

این نوع پنکه ی آبی قابل نصب بر روی دیوار است و این امکان را به شما می دهد تا فرایند خنک سازی محیط را از ارتفاع بالاتری انجام دهید. همان طور که می دانید هوای گرم اصولا به دلیل نوع ملکولی آن در بالاترین ارتفاع محیط قرار می گیرد و هوای خنک وسرد در ارتفاع های پایین تر هستند. به همین دلیل اگر شما بتوانید پنکه ای داشته باشید که آن را در ارتفاع بالاتری نصب کنید به راحتی می توانید در زمان کمتری فضا را خنک کنید. این راهکار ضمن ایجاد شرایط ایده آل باعث صرفه جویی در هزینه ها نیز می شود.

همچنین پنکه آبی در محیط های باز مثل رستوران ها و باغ ها بسیار عالی عمل می کنند.

 پنکه آبی زمینی

پنکه آبی ایستاده مخزن بزرگی برای آب دارد. بازدهی بالا و امکان تنظیم میزان استفاده از آب از مزیت های پنکه آبی است. قابلیت تنظیم سرعت و ارتفاع، دارا بودن پره های فلزی و نشکن و امکان گردش 360 درجه ای از دیگر ویژگی هایی است که نظر هر فردی را به خود جلب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست